ZŁUDZENIE PRZYNALEŻNOŚCI

dyplom

Złudzenie przynależności to mój projekt dyplomowy z grafiki warsztatowej obroniony w 2021 roku w pracowni prof. Smolnickiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest to cykl podświetlanych grafik.

W mojej pracy badam zależności zachodzące między światłem a cieniem, materialnością a ulotnością, ciężkością i lekkością. Tworzę  grafiki, które wykraczają poza granice bycia przedmiotem a stają się doświadczeniem, ulotnym wrażeniem.

Dającą natychmiastowe efekty fotografię łączę z czasochłonnym haftem. W ten sposób próbuję zatrzymać czas, uchwycić moment przemiany, przejścia od cienia do światła. Przestrzenność prowadzi do pojawienia się cienia, który stanowi odbicie formy. Cień jest tutaj kontynuacją przedmiotu, ale też elementem niestałym, ulotnym. Wprowadza pewną nieoczywistość. Przenosi uwagę z przedmiotów, na to co kryje się pomiędzy nimi.  Fotografia cienia sprawia, że zmienia się on w element stały, stanowi pewnego rodzaju oszustwo, przekształca element ulotny w kolejną warstwę materialności. Kolejnym złudzeniem jest wprowadzenie elementu cienia, który nie wynika z żadnej formy zawartej w kompozycji. Jest to element obcy, jednak bardzo dobrze maskujący swój brak przynależności, niedający się wyjaśnić, jednak dziwnie pasujący, a jego usunięcie może paradoksalnie powodować brak i pustkę. Operując cieniem, jako elementem niezależnym, samodzielnie wędrującym, traktuję go jak żywą istotę, która nieustannie poszukuje swojego miejsca w świecie, w którym zatarte są granice między tym, co rzeczywiste a tym co dodane i obce.

Malarstwo współczesne: młoda sztuka Róża Bartnicka

Malarstwo współczesne: młoda sztuka Róża Bartnicka

..